węzły


No to do działa / poradnik wiązania

Węzeł przyponowy - służy do łączenia przyponu z żyłką główną. Tworzą go dwie przeplecione niezaciągające się pętle. Pętla niezaciągająca się

 

 

Węzeł baryłkowy - Służy do łączenia ze sobą dwóch żyłek. Pętla zaciągająca się

 

Wiążąc węzeł - musicie wykonać go zawsze zgodnie z instrukcją. Jeśli jest w niej napisane, że należy owinąć żyłkę sześć razy - zróbcie to przynajmniej sześć razy. Inaczej będziecie się musieli liczyć z tym, że węzeł po prostu zawiedzie.

Przycinanie końcówek żyłki - jeśli zawiązaliście już węzeł, to musicie przyciąć jego końce. Jak blisko węzła przytniecie żyłkę, zależy od tego, do czego jest używany. Przed przycięciem węzła przy haczyku, trzeba naprężyć żyłkę. Dopiero teraz można przyciąć końcówkę w odległości l milimera od węzła. W przypadku innych węzłów - na przykład używanych do przywiązywania krętlików - można pozostawić 3-4-milimetrowe końcówki. Zawsze zostawiajcie trochę zapasu na wypadek rozluźnienia węzła.

 

Węzły służące do wiązania haczyków

 

Węzeł ósemkowy - Bardzo prosty i szybki w wykonaniu, ale mało wytrzymały.

Rozmiar: 24221 bajtów

Węzeł owijkowy - prosty w wykonaniu i stosunkowo wytrzymały.

Rozmiar: 24221 bajtów

Węzeł haczykowy - dość trudny w wykonaniu, ale bardzo wytrzymały. Należy pamiętać, aby żyłkę okręcać zawsze tą samą stroną pętli. Po nawinięciu 6 do 10 zwojów węzeł należy zaciągnąć.

Rozmiar: 24221 bajtów

Węzły służące do wiązania błystek i sztucznych przynęt

 

Węzeł błystkowy 1 Węzeł błystkowy 2

 

Ćwicz wiązanie węzłów

Będąc na łowisku traci się wiele cennego czasu na przywiązywanie małych haczyków z łopatką do cieniutkich żytek, szczególnie gdy jest zimno. Dlatego w zaciszu domowym powiążcie na zapas przynajmniej kilka przyponów i trzymajcie je na specjalnych zwijadełkach.


 

Spade End

1. 2.
3. 4.


Stop Knot

1. 2.
3. 4.


4 Turn Water Knot

1.  2.  
3.


Grinner Knot

1. 2.
3.  4.


Blood Knot

1.  2.
3. 4.

Palomar Knot

1. 2.
3. 4.


Double Overhand Loop

1. 2.
3. 4.  


Half Blood Knot

1. 2.
3. 4.

 

Kiedyś kupiłem w sklepie wędkarskim przyrząd do wiązania małych pętelek.

Można na nim wiązać dwa rozmiary pętelek, służą do tego dwie różne pary wąsów. W każdej parze wąsów jeden wąs jest krótszy a długi dłuższy. Posługiwanie się nim jest bardzo proste. Najpierw na żyłce wiążemy pętelkę tak by wyglądała jak na poniższym zdjęciu (w celach poglądowych użyłem grubej pomarańczowej plecionki).

Teraz bierzemy do ręki przyrząd i dłuższy wąs wkładamy do pętelki a krótszy do węzełka.

Następnie powoli zaciągamy całość tak, by węzełek zacisnął się na krótszym wąsie a pętelka naprężyła i przylegała do wąsa dłuższego.

Teraz zsuwamy węzełek z krótszego wąsa, pętelka pozostaje cały czas na dłuższym. Pociągając dłuższym wąsem pętelkę zaciskamy węzełek, i gotowe.

Bez problemu możemy również robić małe pętelki wykorzystując węzełek ósemkowy. Osobiście stosuję właśnie taki, jako bardziej pewny i mniej zgniatający cienką żyłkę.

Wystarczy dłuższy wąs wetknąć w pętelkę, a krótszy w węzełek i dalej postępować jak powyżejj.

Zrobienie podobnego przyrządu we własnym zakresie nie stwarza żadnych trudności ja wykorzystałem korek od wina i szprychę rowerową.

Za pomocą kleszczy obciąłem ze szprychy dwa kawałki jeden ok. 4 cm, drugi krótszy około 3,5 cm.

Drobnym pilnikiem wyrównałem powierzchnie cięcia.

Następnie za pomocą szpikulca zrobiłem w korku dwa otwory (około3 mm od powierzchni czołowej korka), zachowując odpowiednio prostopadłość i równoległość, by osadzone wąsy były do siebie równoległe i leżały w jednej płaszczyźnie równoległej do powierzchni czołowej korka. Wąsy osadziłem trochę szerzej niż w oryginale wyłącznie w celach poglądowych. Rozstaw wąsów będzie decydował o wielkości pętelki.

Następnie ostrym nożem odkroiłem plasterek korka razem z wąsami, zachowując jednakową grubość korka po obu stronach wąsów.

Teraz papierem ściernym przeszlifowałem powierzchnię i zaokrągliłem ostre krawędzie.

Ostatnią czynnością jest wklejenie wąsów. Robimy to na końcu, bo gdyby nam się wcześniej coś nie udało to mielibyśmy problem z odzyskaniem wąsów.

Oto nasz gotowy przyrząd w porównaniu z oryginałem, jak również pętelka nim wykonana i dodatkowo dla porównania wielkości moneta 5 groszowa. Moneta ta nie przechodzi przez pętelkę.

Jak widać jest to banalnie proste w wykonaniu, a niezmiernie przydatne przy wiązaniu przyponów. Za pomocą tego przyrządu również na żyłce głównej wiążemy małą pętelkę, bo jak już napisałem: im krótsze miejsce łączenia tym mniej przesztywniony zestaw.